top of page

KARACA Jungle Coffee Cups Set Of 6

153.03.06.4676
$45.95
In stock
1
Product Details
Brand: KARACA

KARACA

Karaca Jungle 6 Person Coffee Cup Set, which will make drinking Turkish coffee much more adventurous and enjoyable, is ideal for daily use. Its flat and long form and ergonomic handles provide a comfortable use and grip. This set of 6 cups, which is both stylish and modern with its forest theme and animal figures embroidered on porcelain, draws a sophisticated look with its 6 different colors. We recommend you not to miss the Jungle Turkish coffee cups, which will be indispensable for coffee lovers with their high quality, colors and inspiration from nature. We recommend hand washing the cups to preserve their patterns for many years.
Karaca Jungle Set of 6 Coffee Cups

Set Content

6 Pcs Coffee Cups 80 ml
6 Pieces of Coffee Saucers
Material: Porcelain

Hand washing is recommended.

Enjoy your coffee in every sip with Karaca cups!
Choose the right size for the cup you are looking for: 75-90 ml Classic Turkish coffee, 90-120 ml Filter Coffee, 140-160 ml Double Turkish coffee are suitable for your pleasure.
Türk kahvesi içmeyi çok daha maceralı ve keyifli hale getirecek Karaca Jungle 6 Kişilik Kahve Fincanı Takımı, günlük kullanım için oldukça idealdir. Düz ve uzun formu, ergonomik kulpları rahat bir kullanım ve tutuş sağlar. Porselene işlenen orman teması ve hayvan figürleriyle hem şık hem de modern olan bu 6’lı fincan takımı, birbirinden farklı 6 renge sahip olmasıyla da sofistike bir görünüm çizer. Yüksek kalitesi, renkleri ve doğadan aldığı ilhamıyla, kahve tutkunlarının vazgeçilmezi olacak Jungle Türk kahvesi fincanlarını kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Fincanların desenlerini uzun yıllar koruyabilmesi için elde yıkanmasını tavsiye ediyoruz.

Karaca Jungle 6 Kişilik Kahve Fincanı Takımı

Set İçeriği

  • 6 Adet Kahve Fincanı 80 ml
  • 6 Adet Kahve Fincan Tabağı

Malzeme: Porselen

Elde yıkanması tavsiye edilir.

Karaca fincanları ile her yudumda kahve keyfine doyun!
Aradığınız fincan için doğru ölçüyü seçin: 75-90 ml Klasik Türk kahvesi, 90-120 ml Filtre Kahve, 140–160 ml Double Türk kahvesi keyfiniz için uygundur.

Save this product for later
bottom of page