top of page

KARACA 3PLY POWER STEEL KONIK 8 PCS SET COOKWARE INDUCTION SAFE

153.03.08.0561
$529.56
In stock
1
Product Details
UPC: 8697918790455
Brand: KARACA

Karaca New Arrivals.READY TO SHIP ALL STATES IN UNITED SATTES

3 PLY Powersteel Product Benefit and Distinguishing Features

3 PLY pots are designed as a whole in a single piece form and consist of 3 layers. The middle layer is made of aluminum up to the rim of the pot, so that the heat is spread evenly. Even on low heat, the food is cooked extra deliciously (with a stew-like taste).
It is an innovative version of Powersteel pots with its design and product features. The fact that the form of 3 PLY pots is in a monolithic form from the bottom to the rim of the pot without the base attachment distinguishes the product from other steel products.
It offers a 75-year warranty with the durability provided by the molybdenum feature in 316 stainless steel and its 3-layered structure.

layers

Outer Layer: Steel Suitable for Induction
Middle Layer: Aluminum
Inner Layer: 316 Steel
Set Content:

18 cm Deep Pot
20 cm Deep Pot
24 cm Deep Pot
26 cm Low Pot
It is guaranteed for 75 years.

3 PLY Powersteel Ürünün Faydası ve Ayrıştırıcı Özellikleri

3 PLY tencereler, yek pare bir formda bütün olarak tasarlanmakta ve 3 katmandan oluşmaktadır. Orta katmanı tencerenin ağız kısmına kadar alüminyumdan oluşmakta ve bu sayede ısı eşit bir şekilde yayılmaktadır. Kısık ateşte bile yemekler ekstra lezzetli (güveç tadında) pişer.
Tasarımı ve ürün özelliği ile Powersteel tencerelerin inovatif bir versiyonudur. 3 PLY tencerelerin formu taban eklentisi olmadan tabandan tencere ağzına kadar yek pare formda olması ürünü diğer çelik ürünlere göre ayrıştırmaktadır.
316 paslanmaz çeliğin içerisindeki molibden özelliğinin sağladığı dayanıklılık ve 3 katmanlı olması ile 75 yıl garanti sunmaktadır.

Katmanlar

  • Dış Katman: İndüksiyona Uygun Çelik
  • Orta Katman: Alüminyum
  • İç Katman: 316 Çelik

Set İçeriği:

  • 18 cm Derin Tencere
  • 20 cm Derin Tencere
  • 24 cm Derin Tencere
  • 26 cm Karnıyarık Tenceresi

75 Yıl Garantilidir.

Save this product for later
bottom of page